10 věci, které byste měli vědet před odjezdem do Anglie

pondělí, srpna 22, 2016

Jak je všeobecně známo #ne už ňáký ten pátek žiji ve Velké Británii. Už dávno jsem chtěla sepsat článek s tipy, za které bych dala nevím co, kdybych je znala před odjezdem. Dnes jsem to konečně snad všechno dala dohromady a vy co tu taky žijete mi prosím dejte vědet zdali jsem na něco důležitého nezapomněla.

01. Nino
Nino aka national insurance number je něco co musíte pro práci mít. Pokud si o něj chcete zažádat zavolejte na toto číslo link. Po telefonu si domluvíte termín a pak počkáte na dopis s potvrzením místa a datumu, ve kterém bude i seznam toho co budete potřebovat, ale většinou stačí občanka.


02. Bydlení
Než kamkoliv odjedete je dobré si našetřit něco do začátku. V Anglii velmi záleží na tom kam se chystáte. Čím víc na sever tím méně platíte za nájemné. Jestli byste chtěli mermomocí do Londýna tak počítejte minimálně 600£ za pronájem pokoje za měsíc + depozit, který většinou je měsíční nájem. A to si vemte, že slušné bydlení je celkem težké najít, protože i to neslušné je drahé. Tak to máme 1200£ do začátku jen na bydlení. V Londýně je také doprava velmi drahá, takže kdybyste si našli něco levnějšího na kraji Londýna , tak ušetřené peníze vrazíte do cestování za prací. Ze začátku bych tedy určitě volila práci mimo Londýn nejlépe v Hertfordshieru, tam je levno a je to kousek do Londýna, kam stačí jezdit za zábavou.03. Doprava
MHD nejezdí včas až na metro. Za tu dobu co tu žiju v životě žádný autobus nepřijel včas. Tady na vesnici je lepší vzít taxika nebo jít pěšky. V Londýně zas vyjděte z domu tak o půl hodiny dřív pokud víte, že budete cestovat autobusem.

04. Práce
V Anglii si seženete práci hned. Pokud nevíte jak na CV normálně si vyplňte tu šablonu na Indeedu v angličtině a až to budete mít hotové tak si to zkopírujte do wordu a máte úplně v pohodě CV v angličtině. Taky záleží jak budete vybíravi, ale klidně se můžete pokusit i o něco co neumíte, protože skoro každý zaměstnavatel provádí trénink na začátku, takže já bych byla v klidu v tomto ohledu. Jiná věc je pokud chcete zůstat v oboru. Třeba já jsem se k první pořádné příležitosti s fotografováním dostala až po půl roce tady a to na London fashion weeku, kde může fotit víceméně každý, ale já jsem tam byla pod nějakou módní navrhářkou. Ono to jde, ale chce to vydržet a zkoušet a zkoušet. 05. Řeč
Většinou trvá 8 týdnu než se pořádně rozmluvíte. Radím vám snažte se co nejvíc mluvit a poslouchat. Znám lidi co tady žijí rok a stále skoro nerozumí anglicky, protože se baví jen se svýma. Vyhýbejte se češtině jinak si tu angličtinu nenaposloucháte. To platí pro všechny národnosti.

06. Agentury
Jet přes agenturu je asi nejjednodušší způsob jak se vypravit do Anglie. Mě zajistili práci a bydlení. Platila jsem cestu a nějaké peníze na jídlo, simku a tak. Je to dobré v tom, že nemusíte šetřit na ten dráhy nájem a máte jistotu, že po příjezdu je kde bydlet. To co si účtují je asi 1/3 toho co si do začátku musíte našetřit. Já jsem to zas měla tak, že si ten člověk z mého platu bral za každou odpracovanou hodinu asi 50 pencí a samozřejmě mi to neřekl. Doporučila bych tedy vyjet s agenturou a pak si začít hledat něco jiného. Nejlepší ovšem je pokud už tady někoho máte.

07. Peníze
Všechno je tady asi tak 4x dražší, ale taky tady asi tak 4x víc vyděláte. Nemusím se tady omezovat a zvládnu si ze 2 výplat uspořit na novou zrcadlovku nebo notebook. Nekupuji si moc oblečení ani jiné blbosti. Alkohol moc nepiju a cigarety mám z česka, který kouřím jen ve stresu. Nechápu ty lidi co mají koncem měsíce na účťě asi 30£. V Londýně nemá cenu zůstávat pokud nájemné je polovina platu a více. Myslím, že k teto radě už není co dodat.08. Kde nakoupit výhodně
Dále mám tip pro ty co chtějí ušetřit místo v kufru. Obchody jménem poundland nebo 99store najdete skoro na každé ulici. Koupíte tam všechnu základní kosmetiku jako šampón, sprchový gel, pastu na zuby, ale i aviváž na praní, propisky, nitě, tužkové baterky, sladkosti, kávu čaj a spoustu dalších blbostí a to vše jen za jednu libru. Nebojte nemluvím o žádném béčkovem nebo prošlém zboží. No však uvidíte sami.

09. Adaptér
Nyní se poučíte z mé blbosti. Já jsem si před odjezdem vůbec neuvědomila, že tady mají jiný typ zásuvek než ve zbytku Evropy. Musela jsem si tedy koupit adaptér. Teď se poučíte z mé blbosti podruhé. Ten adaptér co jsem koupila mi na nabíjení telefonu nebo notebooku vůbec nefungoval, protože byl určený jen pro holicí strojky! Bylo to tam napsané, ale koho by napadlo toto kontrolovat?

10. Rozdíl v chování
Jestli čekáte, že Angličané jsou přátelštější než Češi, tak vás asi zklamu. Angličané nejsou ani snobští, ani přátelští, ani falešní, ani ochotní. Jsou stejní jako všichni ostatní lidé. Já jsem známa mezi přáteli tím, že nadávám na Čechy, ale já mám většinou na mysli ty rasisty a hlupáky co se nechají oblbnout populistickýma kecama. Nakonec si uvědomíte, že žijete v cizině, kde je lepší životní úroveň, ale jinak žádné rozdíly po určité době nevidíte a za nějakým takovým poznáním jsem tenkrát šla.


You Might Also Like

8 komentářů

 1. Hodně dobrý a užitečný článek :)

  OdpovědětVymazat
 2. Super článok :) Pekné fotky :))
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 3. Dost užitečný článek. A musím se přiznat, že mě docela i nalákal vycestovat. :)

  Gabux

  OdpovědětVymazat
 4. Konečně nějaký článek, který mě zaujal se vším všudy a to se ani nikam nechystám. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je krásná pochvala děkuji moc pěkně!

   Vymazat

Děkuji za každý komentář. Snažím se je vracet na Vašich blozích.

Pravidelní čtenáři

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe