Strach ze změny

pondělí, srpna 15, 2016

Skoro každý si zažil, že měl před sebou ten krok, který se bál udělat. Nejčastěji tento krok představuje výpověď v práci, rozchod s partnerem nebo přestěhování se z místa, kde jste byli prostě zvyklí. Ten strach, který zažíváme je naprosto oprávněný a já ho zažívám po roce znova. 


Začneme tedy od začátku. Už jsem tu psala, že jsem 23let žila v Brně. Minulý rok v září jsem se odstěhovala do Anglie. Proč? Vadilo mi jak se mnou doslova vymetávaj v práci. Jasně každej si stěžuje na práci a skoro každý se tam cítí ojebáván potom je důležité jedno: jestli si to necháte líbit nebo jestli si to nenecháte líbit. Mně vadilo, že jsem měla směny stylem zabrané celé dopoledne, 13-16:30 volno a pak zas až do 22:00 a to každý den od pondělí do pátku a o víkendech jsem pracovala ráno 8-10. Přišlo mi na hlavu mít ze dvou dní práci na 4 hodiny a požádala jsem o volné víkendy (stejně jsem fotila svatby a festivaly). Když jsem řešila s vedoucí, že nemám čas na žádný osobní život, řekla mi, že se budeme s kolegyněmi střídat, ale pak odjela na dovolenou a její zástupkyně, která dobře věděla o mém problému se na to vykašlala. Když jsem se jí ptala, proč mi tam ty víkendy nechala, řekla, že mě potřebuje kdyby náhodou někdo vypad. Tento telefonický rozhovor proběhl ve čtvrtek a já dávala výpověď v pondělí, kdy vedoucí byla zpět z dovolené. Já jsem se o tom dost rozepsala, protože chci aby bylo vidět, že můj důvod k výpovědi nebyla prkotina nebo nějaké hlouposti z mojí hlavy typu vedoucí nám dává moc práce, protože je svině. Mně nevadilo, že mám moc práce (konec konců díky focení jsem jí měla až až), mně vadilo, že nemám za celý týden jediný den volna.  

Kdyby mně tam tak nevyužívaly, tak tam možná pracuji do teď, takže jsem velmi ráda, že jsem se s tímto setkala. Ta která mi nechtěla uznat můj nárok na volno se mi o pár týdnů později svěřila, že se také snaží fotit a já na to: "no to já jsem dobrá jenom na momentky, takže fotím hlavně svatby a koncerty" a ona zas no to já bych si přála taky. Jak sviňské Nikolo! Asi si myslela, že jí začnu dávat rady o focení, ale místo toho jsem se pochlubila, že za týden odjíždím za prací do Anglie.Jak jsem se dostala do Anglie? No když dáte výpověď automaticky si začnete hledat novou práci. Já toho obepsala hodně. Víte můj původní plán byl, že nejdřív najdu novou práci a pak teprve dám výpověď, protože těch naschválů bylo více. Jenže se mi nikdo neozýval. Až po té co jsem dala výpověď mi začly chodit nabídky a pozvánky na pohovory. Chápete znamení, že výpověď byla ok rozhodnutí. Najednou jsem měla možnost z 5 pracovních míst. To víte umět napsat průvodní dopis je dar z nebes. Také jsem zkusila odpovědět na nabídku ze zahraničí s tím, že s mojimi zkušenostmi a vzděláním, mně v životě nemůžou vzít. Ještě si pamatuju, jak jsem se tomu ten večer smála, když jsem kamarádovi vyprávěla, jak jsem odpověděla na inzerát z Anglie. No druhý den mi volali! Já když viděla to evidentně zahraniční číslo, tak jsem nemohla uvěřit vlastním očím. "Cože oni mi fakt volají?!" Zvedla jsem to a byla mi nabídnuta pracovní pozice "Rehab Assistant" v soukromém rehabilitačním zařízení. Nezávazně jsem kývla. Další den mi volala paní z pohovoru, který jsem absolvovala v před pár dny s tím, že jsem na ni udělala dojem a že by chtěla, abych pro ní dělala baristku. Dělat baristku byl vždy můj sen! Nejsem žádný profík nebo gurmán na kávu, ale prostě bych chtěla umět dělat dobrý kafe.

Tím začalo asi 3denní polemizování s kamarády o tom co je lepší. Já samozřejmě chtěla zůstat v Brně, být certifikovaná baristka a mít práci pod střechou. Všichni kamarádi mi ale doporučovali Anglii asi mě tady nechtěli haha. Je pravda, že Anglie měla více plusů - naučíte se jazyk, vyděláte víc peněz, v CV je to top kolonka, i kdybyste jen sbírali jabka atd. Pak jsem si, ale vzpomněla na jedno moudro: Když máte v životě to štěstí, že můžete vybírat z dvou dobrých nabídek, vždy vemte tu která by vás stála více námahy. Tak jsem vzala Anglii. 


Dnes vám nebudutu psát o tom jaké to ze začátku bylo těžké, protože ono je to těžké do těď haha. Jen jsem vám chtěla říct, že pokud se něčeho bojíte běžte do toho po hlavě. Na vysoké škole jsem měla problémy z angličtinou a myslím, že předbudoucí čas jsem do dnes nepochopila, ale dnes se za svoji angličtinu nestydím. Stále se mám co učit samozřejmě, ale dorozumívací schopnosti jsou na 10x lepší úrovni než před odjezdem. Také vám stoupne sebevědomí (některým až moc) a to zaslouženě. Přeci jen probít se v cizí zemi není sranda. Rozšíříte si obzory, taky jak kdo někdo tady chodí pro chleba k polákům, protože nechce jíst ten hnusnej anglickej (tak máš zůstat v česku ty krávo!). Prosím nejezděte do Anglie jen kvůli penězům, v takové případě vůbec nevyrostete a zůstanete ti samí zatrpklý češi. 

Tato životní změna ve mně upevnila mé názory. Rozhodně jsem se změnila. Více si vážím lidí okolo sebe a ti co za to nestojí jsem naučila ignorovat. Teď v létě jsem už bouchla a ukončila přátelství s nejlepším kamarádem z vysoké. Samozřejmě mě to mrzí, protože jsme si velmi rozuměli, ale nemůžu přeci udržovat přátelství s někým, kdo mne ignoruje a pak ještě osočí, že jsem zlá. I takové změny jsou dobré. Kdybych tenkrát nezměnila stát, možná bych dnes ani nedokázala změnit prostředí přátel a to je velmi důležité. Za pár hodin se stěhuji do Skotska. Vůbec nevím jestli to tam bude horší nebo lepší, ale zase mně k té změně donutila životní situace a já jsem zvědavá jak zase dopadnu. Zapamatujte si přátelé, že strach je zdravý, ale žít s něčím co vás trápí už ne!


You Might Also Like

3 komentářů

 1. Tak to gratulujem! Ja som takto dala už 3 výpovede (haha), ale som len študentka, ktorá má 19 rokov a ani v jednej práci nechápali, že mi je škola prednejšia, aj keď som tam bola len na dohodu ako brigádnik. Tak nasledovala čau-párky a neľutujem ani jednu z nich! Človek by podľa mňa mal ísť za tým, čo cíti že je správne a takto sa rozhodujem aj ja! :)
  Caroline ~ Giveaway

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Pro mne škola též vždy byla důležitější než brigáda. :)

   Vymazat
 2. Zmeny v zivote vzdy vede k necemu lepsimu. Snad se ti tu v Skotsku libi!:)

  www.bridgeofmemories.co.uk

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář. Snažím se je vracet na Vašich blozích.

Pravidelní čtenáři

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe