Hate na Starbucks

středa, července 19, 2017

Haha na tento článek jste asi klikli s tím, že já tady budu nakládat na ten korporátní Starbucks. Na ten hnusnej Starbucks, kde dělají hnusnou kávu, kterou nedělají, tak jak nám správné postupy říkají. Ten Starbucks, kterej jsme všichni toužili kupovat, když jsme ještě byli nezkušení wannabe puberťáci. A samozřejmě to nikdy nahlas nepřiznáme, protože by šla do prdele naše hipster póza. Ti kteří mají rádi kávu si přece nedají lattéčko ve Starbucksu, že?


Když jsem byla v pubertě, tak jsem samozřejmě toužila kupovat si to kafe, který si nesou do práce všichni moji idolové. Působilo to na mně, že ti lidé jsou s tím 600ml bílým kelímkem v ruce víc profi. Jenže v Česku v té době žádnej Starbucks nebyl. Ano jsem tak stará, že si pamatuju, že v Česku nebyl Starbucks. My jsme s rodinou jezdívali do Vídně na Vánoční trhy a ve Vídni byl samozřejmě Starbucks. No a já jako marnivá kráva jsem to kafe za skoro 7 euro musela mít! Nechápu jak mi to máma mohla kupovat. Nechápu! Já bych to z dnešního pohledu svýmu děcku nekoupila, ale naše máma je celkem benevolentní baba a třeba někdy taky budu svému dítěti kupovat drahý kafe, abych měla klid.
To mělo být "Barbra"...

Víte já jsem pracovala v kavárně a řekla bych, že dost dobré kavárně a pochytila jsem tam nějaké skills, jak udělat dobrou správně kávu, takže by se dalo říct, že bych tady v rámci konkurence a jekéhosi machrování mohla nakládat na Starbucks. Jenže já nepotřebuju nakládat na Starbucks. Mě totiž, když něco nechutná, tak si to prostě nedávám a nazdar. Nepotřebuju někde hlásit názory, který by mohly být společností uznávané za odborné, což by "hate" na Starbucks určitě byl. Já si ten Starbucks ráda někdy dám víte? Ráda si někdy dám nějakou tu jejich prasárnu, jako je Pumpkin Spice Latte nebo něco ze speciální Vánoční edice. Zároveň tady řeknu, že ty jejich frappečka jsou přeslazenej hnus. Jenže frapéčka všeobecně jsou hnusný, ale u SB je to zkrátka cukr s vodou a to se fakt nedá. Znám spoustu výbornejch baristů a právě od tady těch profesionálů jsem nikdy neslyšela nějaké nadávání na Starbucks. Víte od koho slýchávám hate na Starbucks? Od pozérů, hlavně od těch brněnských.

Pojďme si říct něco o brněnských pozérech a.k.a. odbornících na dobrou kávu. Když se podíváte na jejich instagram, tak objevíte spoustu fotek lattéček s ódou na precizní latte art a další ódy směřují na samotnou kavárnu. Kavárna, kde si dávají pardón vychutnavají svou kávu samozřejmě nesmí být provařená a nejvíc je na ní super, že tam moc lidí nechodí. Mají tam super zákusky a poznali to tak, že si dali jeden z nejmeších a nejlevnějších. Hlavně nejvíc milujou Skog, protože hipsterský doupě, akorát tam teda chodí moc lidí. V instagramovém příspěvku samozřejmě nezapomenou zmínit, že tato kavárna je lepší jak ňákej Starbucks. Dokonce když zjistí, že 5 minut od jejich oblíbené kavárny je ten hnusnej Starbucks, tak jdou se svojí kávou "to go" vyfotit ňáký super foto třeba s vystrčeným prostředníčkem a nějakým vtipným, urážlivám a odborným komentářem o kávě. Například "Fuck Starbucks, better is "doplňte si" jo je to v angličtině, protože kdyby to napsali česky, taky by to asi znělo moc vulgárně. To by bylo k těm znakům.

Mně by zajímalo, proč ten všeobecnej hate na Starbucks vznikl. Než se dostal do Čech, tak ho všichni adorovali a neříkejte že ne. Jeden příklad za všechny je facebooková fanpage s názvem "Chceme Starbucks v Brně". Pak se dostal do Čech a lidi zjistili, že to zas tak super káva není nebo zjistili, že ty ceny jsou pro ně vysoký. Ano je pravda, že si můžete dát v jiných kavárnách, které nejsou celosvětově proslulý lepší a levnější kafe, ale automaticky nakládat na ty slavné je přinejmenším úsměvné. Mně nepřijde, že Starbucks svou proslulost má postavenou na tom, že mají dobrou kávu, ale právě na těch jejich prasárnách. Proč se rozčilovat nad všeobecným faktem? Všechny ty Costy, Cafe Nero, Pret-a-Manger... všechny tady ty kavárny nemají bussines postavenej na kvalitě kávy, ale právě na těch prasárnách a dobrým PR, který všichni ti wannabe (nejen) puberťáci žerou. Takže já si myslím, že to že nám nechutná latte nebo snad espresso z těchto kaváren je přirozený a když to někomu chutná no tak ať si to kupuje no ne? Já si pamatuju, že jsem od Starbucks k neřetězcovým kavárnám přešla úplně přirozeně bez nákládaní a hlášení do světa o tom, jak už mi nechutná Starbucks. Zkrátka jsem zjistila, že existuje levnější a lepší káva a nazdar. Ano vypila jsem už hodně kávy, znám spoustu skvělejch a šikovnejch baristů, od kterých jsem se o té kávě a jejím zpracovaní hodně dozvěděla. Ano z fleku bych tady klidně mohla machrovat, ale nemám tu potřebu. Mně spíš zaráží ti lidé co jí mají.

Dobře jestli jste stále nepochopili pointu článku a i přesto přeze všechno si chcete něco dokazovat komentáři o kávě, tak vám řeknu, jak ji baristi většinou ochutnavají. S kávou je to jako s vínem nebo čokoládou. Záleží tam na hodně faktorech, země původu, pěstování, skladování při převážení, samotné zpracování, pražení, mletí a samozřejmě samotné uvaření té kávy. Pokud si kávu opravdu chcete ochutnat, tak si dejte doubleshot (bez cukru) s trochou mléka do konvičky, které si tam můžete přidat a nemusíte, záleží na tom jak vám ta káva chutná. Aspoň tak mi to bylo odborně vysvětleno. Já si tu kávu, takto připravenou ráda dávám, protože si ji ráda ochutnávám, ale s klidem vám přiznám, že si pak klidně dám flatwhite a klidně s ňákým syrupem. 

Jinak káva na mně nepůsobí povzbudivě to spíš matcha v jakémkoli zpracování. Nech žije Club Matte! Tu kávu už si spíš piju, protože mi chutná a simuluje pro mne takovou pohodu. Jak to máte vy?

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Já mám Starbucks ráda, kupuji si ho už nějaký ten pátek, ale je pravda, že si tam dávám svojí osvědčenou klasiku Caramel Machiatto, ať už ledové nebo teplé. Jiné drinky mi moc nejedou. Maximálně tak White Chocolate Mocha, když chci něco "vánočního" a SLADKÉHO. Na podzim samozřejmě klasik Pumpkin Spice Latte. Spousta věcí, co jsem tam ale ochutnala mi prostě moc nejela. Nejsem expert na kávu, a piju co mi chutná. Momentálně máme doma s přítelem nově Nespresso, tak ochutnávám, která kapsle je pro mě nejlepší a nejchutnější. Obecně mi jede káva jemnější, silné ristretto nebo espresso si dám málokdy :D Mám třeba ráda Illy značku kafe. Jak říkám, nejsem expert a piju to, co mi chutná. Co se týče názoru na Starbucks, mám ho ráda, líbí se mi jejich některé nápady apod. Obecně moc nechápu ty hate názory na něj. Vtěšinou je stejně pronesou zakomplexovaní lidé, kteří na to prostě nemají peníze. Chápu, že se dá pořídit kvalitnější káva levněji a jinde, aaale kdo tohle má furt poslouchat? Sto lidí, sto chutí :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ja som ešte nikdy neochutnala kávu zo Starbucks, v skutočnosti kávu ani nemám rada. Ale tie papierové hrnčeky s menom sú celkom štýlové, mne sa páčia a ani mi nerobí problém priznať to. :D Počula som však, že tam robia, samozrejme, aj iné nápoje, tak možno raz. I keď si nie som istá, že by som dala toľko eur za hrnček napr. čaju, keby na to prišlo.

  OdpovědětVymazat
 3. Já mám Starbucks hodně ráda, například WCHM, ale zase chápu že někdo to rád nemá/je to drahé atd. A o tom to je, naštěstí 😄
  SmileThess

  OdpovědětVymazat
 4. Já si zase pamatuji jen dobu, kdy byl Starbucks pouze v Praze, což mám dvě a půl hodiny cesty, takže jsem ho ochutnala poprvé snad až se školou v Anglii :D. Taky když jsem byla mladší jsem si připadala strašně drsně a cool, když jsem šla s tím bílím kelímkem se svým jménem :D. A ted? chodím tam jednou ročně na perníčkové laté, jinak mě tam nevidí :D. V poslední době nejraději chodím na obyčejné kafe do Tchiba :)
  Maris Novotná

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář. Snažím se je vracet na Vašich blozích.

Pravidelní čtenáři

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe