Byla jsem v Tate Modern

středa, srpna 23, 2017

Tate Modern - galerie moderního umění v Londýně. Architektonicky zajímavá budova s deseti patry moderního umění. Najdete ji za mostem Millenium Bridge, když ji minulý rok na jaře otevírali, fronta se táhla přes polovinu nábřeží. Ani vám to z venku nepřijde, jak je galerie rozlehlá. Vstup je zadarmo a bacha i šatna, takže jsem si celou galerii prošla jen s foťákem. Čekala jsem, že vylezu tak za hodinu, ale strávila jsem tam 3 hodiny. Kdybych vám mohla doporučit jednu vyhlídku v Londýně, tak je to právě ta z Tate Modern. Mám celkem crush na Saint Paul Cathedral a z 10. patra je na ní výhled nejkrásnějš, ale je tam krásně vidět i na Sharp nebo Sky Garden. Já jsem prošla jen 5 pater z těch deseti a jaké jsem z toho měla dojmy?

Já vám nevím. Absolutně nesouhlasím s tím, že by se umění mělo nějak posuzovat. Každý to vnímáme jinak a myslím, že to tak je správně. Byla tam spousta díl, která jsem v životě neviděla ani něco jim podobná, ale byla tam spousta věcí, u kterých jsem se sama sebe ptala "vážně!?". Třeba ten panel, ze kterého se staví věžáky. Proč proboha někdo vystavuje kus stavebního materiálu? Mně to úplně připomínalo takovou tu meme srandu, kde někdo nechal na zemi v galerii dioptrické brýle a lidi si to se zaujetím fotili. Ale ať tady jenom nepičuju, tak vám řeknu co se mi líbilo a co zaujalo. Bylo tam pár obrazů od Salvatora Dalího, jehož obrazy a vlastně celé jeho délo mně fascinuje odjakživa tak, že jsem byla v "jeho" muzeu i v Berlíně. V Tate Modern jsem si uvědomila, jak válka ovliňuje všechny lidi. Nejen ty vojáky, politiky, ale i umělce a jejich dílo. Já bych řekla ještě před 10 lety, že umělci mají jen ten vlastní svět, ale čím víc se o svět kultury zajímám, tím víc mi dochází, že možná oni jsou ti, kteří se o společnost jako takovou zajímají nejvíc. Vlatsně jsem si tento názor v Tate Modern jen ucelila. Přišla jsem si na to díky všem těm obrazům až po té, když jsem si přečetla proč dané dílo vzniklo.

Taky tam visí obrazy od jednoho českého umělce Jiřího Koláře, to je vždycky super, když někde ve světě objevím českého umělce. Například v Amsterdamu jsem našla vedle Annie Liebowitz Jana Saudka nebo Františka Drtikola. Další věc, na kterou bych chtěla upozornit je obrovská věž seskládaná z nejstarších rádii po nejnovější. Je to historie rádia jako takového ve věži a skoro všechna hrají. Tohle umění taky nechápu, ale jo je to zajímavý a asi to dalo spoustu práce. 

Co stojí za to vidět? Originály obrazů Pabla Picassa, Fridy Kahlo, Salvatora Dalího nebo Andyho Warhola. Výjevy hrůz válek zachycené v umění. To jak vnímají obrazy ostatní návštěvníci a hlavně děti. Taky si myslím, že je to skvělý místo na první rande, protože témata k bavení jsou všude okolo vás. Kdyby jela do Londýna na víkend, tak bych tam asi nešla, jo kdyby chcalo jak sviňa tak super schovka, ale jinak bych šla jen na tu vyhlídku.


 Pohled od vstupu do galerie.


 Ten panel.


 Obraz na kartonu.
 Nechápu.
Ta holčička se vyptává mámy na fotky, kde jsou ženy, které byly sexuálními otrokyněmy. Taky bych nevěděla co na to říct.


 Konečně něco co se mi líbilo.
 Nechápu.
 Nástup komunismu po 2. světové válce.

Jako samozřejmě, že jsem nefotila ta slavná díla, co všichni známe, ale jen to co se jen tak nevidí nebo jsem netušila, že to mohu najít zrovna v této galerii. Jo a tu vyhlídku vám ukážu někdy příště, zas nechci aby ten post byl takový hala bala. Něco jste ovšem mohli vidět na mém instagramu.


You Might Also Like

5 komentářů

 1. Vypadá to zajímavě, ale zrovna na to prohlížení si umění moc nejsem, pokud to teda nejsou sochy, ty mě zajímají, ale o obrazech toho moc nevím, takže bych tam šla s tím, že stejně pořádně nevím o tom, kdo to maloval. :D Až na pár těch slavných výjimek. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Jo, někdy si řikám, proč některý díla v tom muzeu jsou, ale máš pravdu. Každej to vnímá jinak a někdo v tom smysl najít může :) super článek!

  OdpovědětVymazat
 3. V Tate Modern jsem byla a moc se mi tam líbilo, bohužel moje nívštěva byla krátká, jelikož se spustil alarm a všichni museli odejít.. Ale pořád doufám, že se tam znovu podívám :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 4. Vypadá to nádherně, hned bych se tam jela podívat. Strávit den v takovém pěkném muzeu by mi vůbec nevadilo. Moc se mi líbí ty neony, ale i další díla, která jsi vyfotila, jsou prostě netradiční a to mám ráda :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář. Snažím se je vracet na Vašich blozích.

Pravidelní čtenáři

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe